CategoriesWellcare Omega3

EPA ve DHA Nedir?

Wellcare Omega3 | EPA ve DHA Nedir?

EPA ve DHA NEDİR?

EPA Omega 3 yağ asidi, kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olması için önerilen bir yağ asitidir. DHA ise, en çok bilinen ve kullanılan Omega 3 yağ asitlerinden biridir. DHA beyin için oldukça önemli olup, beynin normal gelişimi ile göz ve sinir sisteminin gelişimine yardımcı olduğu için de oldukça önemli bir yağ asididir.

EPA ve DHA Değerleri Ne Kadar Olmalı?

Her balık yağı Omega 3 demek değildir. Gıda takviyesi olarak kullanılan Omega 3 ürünlerinin içeriğinde ne kadar aktif madde (EPA+DHA) olduğuna bakılmalıdır. Kullandığınız Omega 3 takviyesi yeterli miktarda EPA ve DHA içermiyorsa Omega 3 yağ asitleri vücudunuza gerekli faydayı gösteremiyor demektir. Faydalı etkinin sağlanabilmesi için günde 250 mg EPA ve DHA alınmalıdır. (Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği)

EPA ve DHA’nın Faydaları Nelerdir?

  • EPA ve DHA kalbin normal fonksiyonuna katkıda bulunur. Faydalı etki; günde 250mg EPA ve DHA alındığında sağlanır.
  • DHA alımı 12 aylığa kadar olan bebeklerin normal görme gelişimine katkıda bulunur. Faydalı etki; günde 100mg DHA alındığında sağlanır.
  • DHA’in anne tarafından alınması fetusun ve emzirilen bebeklerin normal beyin gelişimine katkıda bulunur. Hamile veya emziren kadınlarda faydalı etki; yetişkinler için önerilen günlük alım miktarına ek olarak 200mg DHA alındığında sağlanır.
  • EPA ve DHA kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur. EPA ve DHA için önerilen günlük tüketim miktarı en az 250mg’dır. Günlük tüketim miktarının 3g’ı aşmaması gerekir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir