CategoriesWellcare Omega3

İYİ YAĞLAR & KÖTÜ YAĞLAR

Yağlar vücudumuzun ihtiyacı olan besin kaynaklarından biridir. Sağlıklı ve iyi yağların alımı vücut ısısının korunması, organların korunması, vitaminlerin emilimi ve enerji üretimin için gereklidir. Bu nedenle vücudumuzun ihtiyacı doğrultusunda yağ tüketmeliyiz. Ancak unutulmamalıdır ki yağ alımı gerekli miktarda yapılmalıdır. Gereğinden fazla müktarda yağ tüketimi, kilo alımına ve sağlıksız bir metabolizmaya sebebiyet verir. Ayrıca fazla yağ tüketimi, obezite ve kalp hastalıklarına da yol açabilmektedir.


İyi Yağlar Nelerdir?

İyi yağlar, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar olarak bilinmektedir. İyi yağ oranı yüksek gıdalar arasında zeytin, ayçiçeği, soya, mısır, avokado, kabuklu yemişler, tohumlar ve Omega 3 olarak da bilinen balık yağı bulunur.

İyi yağlar çoğunlukla dışarıdan alınması gereken yağlardır. Bu nedenle besinlerdeki yağ çeşitlerini iyi bir şekilde analiz etmeli ve ihtiyacımız doğrultusunda tüketmeliyiz.


Kötü Yağlar Nelerdir?

Trans ve doymuş yağlar kötü yağlar olarak bilinmektedir. Trans yağlar margarinlerde, gıda endüstrisindeki kızartmalarda, unlu mamüllerde, hamur işlerinde, işlenmiş atıştırmalık yiyeceklerde bulunmaktadır.

Doymuş yağlar, trans yağlar kadar zararlı olmasada kontrollü bir şekilde tüketilmelidir. Kırmızı et, peynir, süt ve süt ürünlerinde fazla miktarda doymuş yağ bulunmaktadır.


 Tüketilen Kötü Yağ Miktarını Azaltmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

– Sağlıklı beslenmek ve kötü yağların tüketimini azaltmak için günlük beslenme düzeninde kızarmış yiyecekler yerine fırında veya ızgarada pişen yemekleri tercih edebilirsiniz.

– Paketli gıdalardan uzak durarak trans yağ tüketimini en aza indirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir